blog image

Ile potrafi skosić kombajn w godzinę?

Niezbędnym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego są różnego rodzaju maszyny rolnicze. Podstawą jest oczywiście ciągnik, który pozwala na wykonanie większości prac w polu i nie tylko. Jednak podczas zbiorów oprócz ciągnika niezbędny jest również kombajn zbożowy, którego zadaniem jest ścinanie i zbieranie zbóż. 

Często rolnicy decydują się na wynajem kombajnu, co wiąże się z mniejszymi kosztami. Jednak w przypadku większych gospodarstw z pewnością bardziej opłacalne jest posiadanie kombajnu na własność. W takiej sytuacji podczas zakupu musimy dokładnie zastanowić się jaki kombajn będzie dla nas najlepszy i jaką powinien mieć on wydajność, aby w sposób optymalny pracować na polu.

Jak określa się wydajność kombajnów zbożowych?

Kombajn to z pewnością jedna z ważniejszych maszyn rolniczych w każdym gospodarstwie, w którym uprawia się zboże. Każdego roku w okresie zbiorów na polach można spotkać wiele kombajnów, które cały czas pracują, aby zdążyć, zebrać wszystkie plony w określonym czasie. Czas odgrywa podczas zbiorów bardzo ważną rolę, ponieważ zbyt długo trwające zbiory mogą być przyczyną strat w ziarnach oraz pogorszenia ich jakości. 

Na podstawie różnych badań naukowych oraz wieloletnich statystyk specjaliści jako optymalny czas potrzebny na zbiór wszystkich podstawowych zbóż wyznaczyli maksymalnie 1012 dni. Zrealizowanie zbiorów w tak krótkim czasie pozwala na znaczne zminimalizowanie ryzyka utraty części plonów spowodowanego np. niekorzystnymi warunki atmosferycznymi. Okres ten jest ważny również w kontekście wydajności kombajnu. Parametr ten pozwala określić, w jakim czasie rolnik za jego pomocą będzie w stanie zebrać zboże ze wszystkich pól, jakie posiada. Jednak jak określa się wydajność kombajnu? 

Producenci kombajnów zbożowych określają ich wydajność najczęściej w hektarach na godzinę (ha/h). Dzięki tej jednostce w bardzo łatwy sposób można określić, z jakiej powierzchni dany kombajn jest w stanie zebrać plony w ciągu jednej godziny. Na podstawie tego parametru każdy rolnik może bez problemu obliczyć ile czasu zajmie mu zebranie plonów z całego areału, jakim dysponuje i na podstawie tego wybrać kombajn o odpowiedniej wydajności. 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kombajnu zbożowego? 

Zakup kombajnu zbożowego to dość spora inwestycja, dlatego niezbędne jest jej odpowiednie przemyślenie. Podczas wyboru maszyny w szczególności należy zwrócić uwagę na jej wydajność. Powinna ona być dostosowana do wielkości areału, jakim dysponuje dany rolnik. Na wydajność kombajnu zbożowego wpływa wiele istotnych elementów takich jak jego gabaryty, moc silnika oraz szerokość hedera

W ofercie marki Deutz-Fahr można znaleźć kilka modeli kombajnów na sprzedaż, które różnią się od siebie właśnie w tym zakresie. Dzięki temu każdy rolnik może bez problemu dobrać wydajność kombajnu do własnych potrzeb. Należy pamiętać, aby wybierać mądrze, ponieważ zbyt wydajny kombajn będzie generował niepotrzebne koszty, natomiast maszyna o za małej wydajności nie da sobie rady ze zbiorami, co może przełożyć się na straty w plonach spowodowane zbyt długim czasem zbiorów lub nawet usterkami maszyny spowodowanymi jej przeciążeniem. 

Istotną kwestią jest również szerokość hedera kombajnu, która bezpośrednio wpływa na jego wydajność, ale zbyt duża może stanowić też wadę w przypadku, gdy potrzebujemy zwrotnej i mobilnej maszyny. Kombajn o odpowiedniej wydajności jest kluczem do osiągnięcia optymalnej pracy i tym samym zlikwidowania wszelkich strat i niepotrzebnych wydatków.

kombajn zbiory

Wynajem kombajnów

Posiadanie kombajnu na własność to nie tylko niezależności i możliwość rozpoczęcia zbiorów w dowolnym momencie, ale także dzięki tej inwestycji jesteśmy w stanie świadczyć również usługi z wykorzystaniem kombajnu zbożowego u innych rolników. Z wynajmu kombajnu korzysta obecnie zdecydowana większość mniejszych gospodarstw rolnych, którym nie opłaca się zakup własnego kombajnu. 

Inwestując we własny kombajn zbożowy, możemy go wypożyczać lub świadczyć kompleksowe usługi jako operator, co jest szczególnie dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie każda osoba ma niezbędne umiejętności i wiedzę, aby samodzielnie kierować kombajnem. Dzięki tego typu usługą można naprawdę sporo zarobić, co jest szczególnie ważne w przypadku osób, które zakupiły kombajn na leasing lub kredyt i muszą regularnie spłacać raty.